Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli

W święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) ulicami ponad 900 miast w Polsce i poza granicami przeszły Orszaki Trzech Króli. Wzorowane na jasełkach orszaki prezentowały sceny biblijne zaś aktorami byli również uczestnicy marszów. W Mysłowicach orszak przeszedł po raz szósty.

Organizatorami orszaku są od początku Ula i Krzysiek Jamrozy z naszego Bractwa, Bractwo wzięło na siebie również wszystkie sprawy związane z kulinariami (grochówka, herbata – tym zajęły się nasze panie z pod kierunkiem Broni Matuszczyk i Ani Król). Przy rozmieszczeniu namiotów, stolików i ławek na mysłowickim rynku oraz transportem pracowali członkowie międzyparafialnej grupy rowerowej.

Pogoda dopisała, frekwencja również. W historii mysłowickiego orszaku po raz pierwszy zabrakło grochówki, co wskazywało na rekordową frekwencję.

Jak w latach poprzednich były w Mysłowicach trzy orszaki: Azjatycki Orszak Zielony króla Melchiora przeszedł z placu przy ul. Chopina, Afrykański Orszak Niebieski króla Baltazara wyruszył spod kościoła p.w. Matki Bożej Bolesnej w Brzęczkowicach. Ostatni z orszaków – Europejski Orszak Czerwony króla Kacpra – wymaszerował spod kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dla ciekawości dodam, że orszak azjatycki prowadził Marcin Matuszczyk, syn Broni Matuszczykowej mieszkający z żoną oraz dwiema córkami w domu rodzinnym w Kosztowach.

Po zakończeniu orszaku organizatorzy zaprosili uczestników do Miejskiego Centrum Kultury na wystawę fotografii pod nazwą „Królowie po godzinach – czyli Orszak Trzech Króli w Mysłowicach w prywatnej odsłonie”. Można było podziwiać zdjęcia z prywatnych archiwów Panów, którzy w minionych edycjach OTK Mysłowice odgrywali postaci Króli.

Gościnnie wystąpił  Chór Św. Jacka z Mysłowic – Morgów pod dyrekcją Pana Adama Kolonko

Jacek Pytel