Nagroda Korfantego

Nagroda Korfantego

Nagroda Korfantego

We czwartek, 21 listopada nasza delegacja w składzie: Genowefa Sobczyk, Henryk Gądzik, Henryk Stolorz i Jacek Pytel uczestniczyła w uroczystej gali wręczenia nagród imienia Wojciecha Korfantego. Nagrody wręczono pięciorgu laureatom już po raz dwudziesty szósty.

Nagroda, której patronem jest wybitny śląski polityk, przyznawana jest od roku 1993 przez Związek Górnośląski osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Śląska. W tym gronie znajdziemy miedzy innymi ludzi Kościoła, przedstawicieli świata nauki, artystów ale też osoby nieznane mediom za to cenione w swoich lokalnych środowiskach. W tym roku kapituła (której przewodniczyła jedna z założycielek Związku Górnośląskiego profesor Irena Lipowicz) wręczyła pięc nagród. Otrzymali je: Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik, aktor, reżyser i dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach Robert Talarczyk, ks. dr Wiesław Hudek z Żor,  muzykolog i Prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores skupiającej katolickie chóry młodzieżowe, Stowarzyszenie na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach oraz Amatorski Zespół Teatralny działający przy Kole Związku Górnośląskiego w Suszcu.

Tegoroczna gala odbyła się w w Siemianowickim Centrum Kultury „Park tradycji” w zaadoptowanych na ten pomieszczeniach szybu kopalnianego. Otworzył ją przewodniczący Rady Związku Górnośląskiego Zbigniew Widera, po nim głos zabrał Prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki. Następnie zostały odczytane laudacje i wręczone nagrody – statuetki z wizerunkiem Patrona Związku Górnośląskiego. Nagrody wręczali Prezes Związku oraz przybyły na uroczystość ze Stanów Zjednoczonych wnuk Wojciecha Korfantego, Michael Korfanty. Uroczystość uświetnił muzycznie katowicki kwartet smyczkowy.

Zdjęcia z gali pod linkiem:

https://photos.app.goo.gl/eAUNfe1BPY8VWFv97

Jacek Pytel