Kolędowanie w Ujsołach

Kolędowanie w Ujsołach

Na tegorocznym opłatku Górali Żywieckich (odbywał się 2 lutego, w święto Matki Bożej Gromnicznej) byliśmy po raz pierwszy w nadgranicznych Ujsołach. To gmina położona kilka kilometrów na południe od Rajczy, prawie na samej granicy ze Słowacją. Z tego też powodu był to opłatek międzynarodowy, gdyż brali w nim udział również przedstawiciele słowackich gmin Novot, Zakamenne, Oravska Lesna i Oravska Polhora.

Tegoroczny opłatek odbywał się pod hasłem „Kolędowanie Górali ponad granicami”. Na podobnym byliśmy w roku 2010 w Orawskiej Polhorze, kiedy to żywieccy Górale jedyny raz kolędowali poza granicami kraju. W pierwszą niedzielę lutego do ujsolskiego kościoła weszło 36 pocztów sztandarowych w tym nasz, bractwowy. W delegacji uczestniczyły oprócz Prezesa Bractwa cztery nowe członkinie z Lędzin. Mszę Świętą sprawował biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel w towarzystwie licznie zgromadzonych księży z Polski i Słowacji. W czasie liturgii ślubowanie złożyło dwunastu nowych członków Związku Podhalan z Żywieckiego Oddziału(głównie z Międzybrodzia Bialskiego i Żywieckiego oraz Bielska-Białej), zaś na zakończenie głos zabrał kapelan-senior Związku Podhalan, ksiądz Władysław Zązel.

Po Mszy Świętej przemaszerowaliśmy do położonej obok kościoła szkoła, gdzie na sali gimnastycznej był dalszy ciąg kolędowania, w którym udział wzięło około 350 zaproszonych gości.

Aby obejrzeć zdjęcia z kolędowania kliknij TUTAJ

Jacek Pytel