Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Tańczące święte obrazy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Czwartek, 27 Czerwiec 2013 21:23

Czy ktoś z nas widział tańczące bądź kłaniające się święte obrazy (feretrony) - czy to na procesji Bożego Ciała bądź przy innych praktykach religijnych? Okazuje się, że jest taki stary zwyczaj na Kaszubach. Praktykują go pielgrzymi udający się do kaszubskich sanktuariów: Kalwarii Wejherowskiej, Sianowa bądź Swarzewa (wszystkie te sanktuaria znalazły się na naszych pielgrzymich drogach) bądź od niedawna w Rumii na uroczystości odpustowe.

Ukłony feretronów to lokalny, unikatowy, kaszubski zwyczaj, mniej więcej sprzed 350 lat. Pielgrzymi witają się i żegnają dokładnie w ten sam sposób. W czasie pożegnania gra najczęściej orkiestra, która towarzyszy pielgrzymom. I niekoniecznie są to utwory religijne - bo obrazy nierzadko "tańczą" w rytm światowych hitów. Nazywa się to fachowo "pokłonem feretronów", bo taki dwustronny obraz niesiony na dwóch drągach to właśnie feretron.
W ten sposób grupy pielgrzymujące na Kalwarię Wejherowską, do Sianowa, Swarzewa czy w jakiekolwiek inne święte miejsce oddają hołd - najpierw temu miejscu, ale także sobie nawzajem. Witają się w ten sposób. Istnieje ustalony zestaw gestów wykorzystywany przez "obraźników" (osoby niosące obraz). Podstawowym gestem jest znak krzyża i pokłon. Całą resztę grupy wypracowują sobie same. Uważa się, że zataczanie koła wychwala doskonałość nieskończonego Boga. Natomiast znak krzyża łączy się z gestem błogosławieństwa. Wśród grup pielgrzymujących z rozmaitych miejscowości wykształciły się grupy "obraźników" latami doskonalących zestaw machnięć obrazem. Istnieje nawet coś w rodzaju rywalizacji pomiędzy grupami. Najciekawsze pokłony wypracowała grupa z Kościerzyny. To ona od lat dzierży palmę pierwszeństwa.

Poniżej linki, po kliknięciu na które możemy zobaczyć krótkie filmy o tańcach feretronów.

Kalwaria Wejherowska

Kalwaria Wejherowska 3

Rumia

Swarzewo

Sianowo

Zmieniony: Piątek, 03 Luty 2017 21:10
 

Statystyki

Odsłon : 925664

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Związek Górnośląski