Bractwo Pielgrzymkowe

Archiwum Bractwa

Wiara/Religia/Kościół

Rowery

Kultura i rozrywka

TraditioDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Pielgrzymka do Bożego Miłosierdzia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Pytel   
Niedziela, 22 Kwiecień 2018 20:45

Aż się wierzyć nie chce, że sobotnia pielgrzymka do Centrum Jana Pawła II oraz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach była pierwszą w tym roku, na którą pojechaliśmy autokarem.

Nasi członkowie byli na Kolędowaniu Związku Górnośląskiego w Panewnikach oraz na wielkopiątkowym Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich busikiem bądź samochodami osobowymi. Ze względu na przypadający we Środę Popielcową odpust u Św. Walentego w Bieruniu Starym zrezygnowaliśmy z zapisów, zaś rekolekcje wielkopostne nie wypaliły frekwencyjnie. Dopiero do Łagiewnik pojechał pełny autokar. Zasiliło nas 19 osób z parafii p.w Św. Anny w Lędzinach. Z szefową grupy, panią Teresą, poznaliśmy się dwa lata temu podczas pielgrzymki naszego Bractwa oraz Apostolstwa Dobrej Śmierci do Lichenia i Górki Klasztornej. Być może zrobiłem na niej jako takie wrażenie, skoro zaproponowała wspólny wyjazd w maju do Torunia oraz na Warmię. Pomysł „kupiłem” i tak zmontowaliśmy wspólnymi siłami niemal pełny autokar. Ale ponieważ Łagiewniki chodziły mi cały czas po głowie, zaproponowałem wspólny wcześniejszy wyjazd właśnie tam. No i pojechaliśmy na zasadzie „w jedności siła”.

Pogoda od rana wspaniała, bezchmurne niebo, ale nie odczuwaliśmy upału. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy tradycyjnie od Godzinek odśpiewanych w autobusie. O 10:00 byliśmy zgłoszeni na Mszę Świętą w górnym kościele w Centrum Jana Pawła II. Na parkingu spotkaliśmy naszego opiekuna duchownego, księdza Władysława Pasiuta, Saletyna z Krasów. Do Łagiewnik dojechał swoim samochodem, gdyż miał do odprawienia ranną Mszę Świętą na Kosztowach. W kościele było już obecnych ponad 200 pielgrzymów ze Śląska, z parafii w Piotrowicach, tak więc można śmiało powiedzieć, że w tym dniu Ślązacy zdominowali Łagiewniki.

Po Mszy Świętej była jeszcze prelekcja na temat centrum, potem nasza grupa zeszła jeszcze na dół, by obejść kaplice rozmieszczone wokół dolnego kościoła. Zatrzymaliśmy się trochę dłużej w kaplicy Pielgrzymów, Matki Bożej Piekarskiej oraz przy sarkofagu naszego ziomka, pochodzącego z Bierunia kardynała Stanisława Nagyego. Ponieważ w kościele rozpoczynała się Msza Święta (odprawiana po łacinie) ostatnie dwie dziesiątki odmówiliśmy na zewnątrz, przy popiersiu papieża Polaka.

Druga część naszej pielgrzymki to sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W podziemiach bazyliki odwiedziliśmy kaplice Świętych Obcowania, Grekokatolicką Św. Andrzeja Apostoła oraz Krzyża Świętego. We wszystkich kaplicach wysłuchaliśmy krótkich informacji o ich historii oraz refleksji wygłoszonych przez ks. Władysława. Potem był czas wolny, który pielgrzymi poświęcili na modlitwę w starej kaplicy klasztornej przy relikwiach Świętej Siostry Faustyny. Potem powrót do bazyliki i o godzinie 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Po powrocie do autokaru pożegnaliśmy z księdzem Władysławem grupę, która pojechała jeszcze odwiedzić najstarsze opactwo benedyktyńskie na ziemiach polskich w Tyńcu.

W pielgrzymce wzięło udział 55 pielgrzymów.

Zmieniony: Niedziela, 22 Kwiecień 2018 21:00
 

Statystyki

Odsłon : 941983

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Związek Górnośląski